Piątek, 23 marca 2018, Dziś są imieniy: Oktawiana, Pelagii, Zbisława

Przedsiębiorczość

Sonda

Czy podoba Ci się portal?

Zobacz wyniki ankiety

Loading ... Loading ...


Współpracujemy:
Sandry Brdy Gmina Chojnice

Przesiedlenia

Repatriacja ludności polskiej z obszarów położonych po wschodniej stronie linii Curzona1

Ustanowienie nowej polskiej granicy wschodniej w rezultacie ustaleń teherańskich i jałtańskich, z czym się wiązała nieodwołalna utrata ziem wschodnich II Rzeczypospolitej, postawiło na porządku dnia problem ludności narodowości polskiej, która znalazła się poza granicami utworzonego po II wojnie światowej państwa polskiego. Wymagało to uzgodnień z władzami sowieckimi. Rozmowy polsko-sowieckie toczyły się na ten temat przez dłuższy

W literaturze przedmiotu przyjął się powszechnie termin “repatriacja” dla przesiedlenia ludności polskiej z terenów byłych Kresów Wschodnich do tzw. Polski Poczdamskiej. Była to nie tyle “repatriacja,” lecz tzw. ekspatriacja ludności autochtonicznej ze swoich stron rodzinnych. Ze względu na stosowany przymus bardziej odpowiednim terminem byłoby słowo “ekspulsja”. Można również stosować pojęcie o rodowodzie polskim, takie jak “przesiedlenie”, “wypędzenie” lub “wygnanie”. Niestety w ciągu blisko pięćdziesięciu lat dla przemieszczenia ludności polskiej z Kresów Wschodnich do Polski, w jej nowych granicach, stosowany był jedynie termin “repatriacja”. Został on tak mocno spopularyzowany, że zastąpienie go przez inne słowo, nawet bardziej właściwe może wprowadzić zamęt terminologiczny.

©2012 przez lichnowy.net. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Inpero Sp. z o.o. - www.chojnice.it Liczba odwiedziń strony: