Piątek, 23 marca 2018, Dziś są imieniy: Oktawiana, Pelagii, Zbisława

Przedsiębiorczość

Sonda

Czy podoba Ci się portal?

Zobacz wyniki ankiety

Loading ... Loading ...


Współpracujemy:
Sandry Brdy Gmina Chojnice

Pisali o nas

Kolejna wzmianka pochodzi z “Katalogu Zabytków Sztuki W Polsce” wydanego przez Polską Akademię Nauk – Instytut Sztuki, w Warszawie, w 1979 roku.

LICHNOWY WIEŚ. Wzmiankowana 1338. 1363 odnowienie przywileju chełmińskiego dla wsi chłopskiej w komturstwie tucholskim. KOŚCIÓŁ PAR. p.w. św. Jadwigi. Parafia wzmiankowana 1363. Pierwotny kościół wymieniony jako spalony 1570. Kolejny, konstrukcji szkieletowej, wzmiankowany 1653; następny zbudowany 1680, 1688 wymieniany jako ewangielicki. Obecny wzniesiony 1863-6. Wieża uszkodzona 1877, odbudowana 1878. Neogotycki. Orientowany. Murowany z cegły na podmurowaniu granitowym. Krótkie zbliżone do kwadratu prezbiterium z dwiema przybudówkami po bokach objętych bryłą korpusu, mieszczącymi zakrystie i loże na piętrze. Szersza nawa pięcioprzęsłowa z wieżą od zach. W prezbiterium sklepienie gwiaździste. W nawie strop dwupołaciowy z podciągami i dekoracją maswerkową. Tęcza, arkady empor oraz okna zamknięte łukami ostrymi; na ścianie tarczowej nad tęczą ślepa arkatura maswerkowa. Na zewnątrz oszarpowany, ze szczytami schodkowanymi. Wieża częściowo wtopiona w korpus, od wsch. i zach. zwieńczona szczycikami, nakryta daszkiem namiotowym, na którym iglica z latarnią, pobita blachą. Portale ostrołukowe z wimpergami. Dachy dwuspadowe kryte dachówką. – Wystrój jednolity z czasów budowy, neogotycki, obejmujący ołtarz główny, trzy ołtarze boczne, ambonę i drewniany chór muzyczny z organami. W ołtarzach obrazy: w głównym św. Jadwiga; w lewym bocznym N.P. Maria Niepokalanie Poczęta; w prawym św. Roch; w trzecim, ustawionym w nawie, Matka Boska Szkaplerzna, sygn. T.H. Redner 1870. Obraz św. Elżbiety udzielającej jałmużny, manierystyczny w. XVI/XVII, kilkakrotnie przemalowany, m.i. 1839 przez Józefa Radomskiego, mal. na desce, z metalową koroną rokokową, w ozdobnej ramie rokokowej 2. poł. w. XVIII (pochodzący z ołtarza głównego poprzedniego kościoła). Kropielnica rokokowa 2. poł. w. XVIII. Krucyfiks barokowy w. XVIII (?). Monstrancja wieżyczkowa, neogotycka 1881, z literami JMDG. Korona, miecz i palma, srebrne, rokokowe 1767, fundowane przez Andrzeja i Katarzynę Mosolft, zdięte z obrazu św. Katarzyny w Sławęcinie. Ornat niebieski z tkaniny w. XVIII.

©2012 przez lichnowy.net. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Inpero Sp. z o.o. - www.chojnice.it Liczba odwiedziń strony: