Piątek, 23 marca 2018, Dziś są imieniy: Oktawiana, Pelagii, Zbisława

Przedsiębiorczość

Sonda

Czy podoba Ci się portal?

Zobacz wyniki ankiety

Loading ... Loading ...


Współpracujemy:
Sandry Brdy Gmina Chojnice

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

Głównymi zadaniami KGW są kwestie związane z lokalnymi sprawami samorządowymi, pomoc w organizacji życia na wsi, organizowanie imprez artystycznych, różnorodnych kursów i zabaw wiejskich.
Aktualności, ogłoszenia
KGW w Lichnowach oferuje między innymi:
- wypożyczalnia naczyń;
- pieczenie ciast,
- wyrób palm, stroików świątecznych, haftów, pająków itp. rzeczy przez członkinie
- KGW oferuje swoją pomoc w przygotowywaniu różnych przyjęć,
- przygotowywanie “grochówki strażackiej”.

 

 

Z historii Koła

04.lutego 1959 roku odbyło się zebranie założycielskie KGW w Lichnowach. Członkiń założycielek było dwadzieścia . Ze składek oraz wieczorków tanecznych zakupiły pralkę „Franię” a wypożyczając ją zarobiły na magiel. Później wyremontowały świetlicę wiejską i przeprowadziły zbiórkę na społeczny telewizor. Od tego czasu Panie mogły się spotykać w świetlicy, a od 1967 r. w Klubie Rolnika, który został powołany przez Gminną Spółdzielnię w Chojnicach. Działalność Klubu Rolnika i KGW zazębiały się, ponieważ w klubie odbywały się liczne konkursy m.in. gastronomiczne, krawieckie, hafciarskie, kosmetyczne oraz różne pokazy.

W 1960r. KGW zorganizowało po raz pierwszy dzieciniec, który trwał w okresie żniw. 45 –cioro dzieci z naszej wsi znalazło tam opiekę i smaczne posiłki, Do Koła należało wówczas 130 kobiet, a to ze względu na pierwszeństwo zakupu drobiu oraz paszy , które rozprowadzała Pani Teresa Landowska. Na początku lat sześćdziesiątych wznowiło swoją działalność Kółko Rolnicze . Jego członkowie płacili składki w zależności od dochodowości. Duże nakłady otrzymywali z puli państwowej na zakup maszyn. Kółko posiadało 4 zestawy traktorowe, młocarnię, rozrzutnik do obornika i nawozów sztucznych zbudowało również garaże. Kółko miało swoją bazę przy drodze na Ostrowite przy domu Pani Malikowskiej. Przez wiele lat działało bardzo prężnie, świadcząc usługi dla ludności. Członkowie współpracowali z innymi organizacjami działającymi na terenie na wsi , w tym KGW.

W latach 70-tych KGW dzierżawiło 82 ary. Społeczna uprawa tego gruntu dała około 100 tys. zysku , który przeznaczono na wycieczki krajoznawcze oraz zakup naczyń do wypożyczalni, która działa do dziś. KGW włączało się zawsze do życia kulturalnego i społecznego wsi, nierzadko przodując  w różnych inicjatywach. W okresie wiosenno-letnim organizowano konkursy na „Najładniejsze ogródki kwiatowe”, „Więcej owoców i warzyw”, Najładniejsza zagroda wiejska”. Zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia za swoją działalność i zasługi w 1985 r. Koło zdobyło III miejsce w Wojewódzkim Konkursie na przodujące Koło KGW i otrzymało kryształowy puchar. Co roku KGW łącznie z Klubem Rolnika (do 1990) było organizatorem lub współorganizatorem uroczystości z okazji Dnia Kobiet Matki, Międzynarodowego Dnia Dziecka, a także licznych zabaw, spotkań opłatkowych, andrzejkowych, z seniorami festynów dożynek… Urządzały : święto pieczonego ziemniaka, niezapominajki, latawca.

Początek lat XXI wieku zaowocował w nowe przedsięwzięcia kulturalne. KGW bierze udział  w konkursach na regionalny stół wielkanocny i bożonarodzeniowy. Za smakowite potrawy  i przepiękny wystrój stołu członkinie zdobyły I, II i III miejsca, otrzymując nagrody rzeczowe w postaci kuchenki mikrofalowej, odtwarzacza DVD, serwisu kawowego, naczynia żaroodpornego, malaksera do krojenia warzyw i owoców.

Dzięki Dyrektorowi Szkoły p. Leszkowi  Redzimskiemu , członkinie KGW mają swoją siedzibę w szkole, gdzie spotykają się co wtorek. Swoją salkę wyposażyły w sprzęt do ćwiczeń: bieżnię, rower i atlas. Korzystają również z Sali gimnastycznej. Oprócz tego haftują, szydełkują i szyją. Nieobca jest im ikebana i orgiami. Oprócz tego jeżdżą do kina i teatru i na liczne wycieczki.
07.lutego 2009 r. KGW obchodziło uroczyście 50 lat swojego istnienia. Był więc czas na podsumowanie wszelkich osiągnięć i całej działalności. Faktem niezaprzeczalnym jest, że większość przedsięwzięć możliwe było do zrealizowania dzięki pomocy różnych organizacji. Były to kiedyś Kółka Rolnicze, Gminna Spółdzielnia , Klub Rolnika, Klub Sportowy -„Stowarzyszenie 2003”, szkoła, sołtys, radny a także wiele życzliwych ludzi.
KGW liczy dziś 52 członkinie i z powodzeniem rozwija swoją działalność społeczną i kulturalną  w naszej wsi. Pomaga nam w tym wieloletnia opiekunka z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Pani Helena Lemańczyk. Z wielkim oddaniem pracowały też na rzecz naszego Koła panie przewodniczące: Felicja Łoniewska, Jadwiga Kosecka , Władysława Węsierska, Irena Czaplewska, Krystyna Ferlin, Rozalia Rudnik, Jadwiga Łoniewska, oraz Stanisława Ziółek. Nie byłoby też tak prężnej działalności Koła bez aktywności jej zarządów i indywidualnych Członkiń. Pozwolę tu sobie wymienić niektóre z nich. Panie: Helena Stasiek-jedna z założycielek, nauczycielka, wieloletnia sekretarz, Kazimiera Stasiek, Krystyna Syper, Kazimierza Ludzkowska, Anna Zygmunt. Irena Łakis, Teresa Landowska, Regina Tojs, Krystyna Hapka – Skarbnik, Lidia Byrda, Halina Rudnik, Janina Król, Kazimiera Pruska, Anna Gliszczyńska, Małgorzata Żalikowska, Anna Krause, Janina Krause, Alicja Klonn, Ewa Pruska, Gertruda Bublic, Jolanta Chwałek, Iwona Nojman, Wioletta Konieczna, Zefiryna Cieślińska.
Przepisy kulinarne Pań: Gertrudy Bublic, Barbary Niemiec oraz Małgorzaty Żalikowskiej znalazły miejsce w „Czasie Chojnic”.
(REFERAT Z OKAZJI 50 LECIA KGW PRZYGOTOWANY I ODCZYTANY PRZEZ PANIĄ ZEFIRYNĘ CIEŚLIŃSKĄ W DNIU 07.02.2009)

Skład Koła

Przewodnicząca koła w Lichnowach:  Stanisława Ziółek
Wiceprzewodnicząca: Małgorzata Żalikowska
Skarbnik: Halina Rudnik
Sekretarz: Zefiryna Cieślińska

Kontakt
Koło Gospodyń Wiejskich
Lichnowy ,ul. Szkolna 15
89-620 Chojnice
tel (052)  398 70 25

©2012 przez lichnowy.net. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Inpero Sp. z o.o. - www.chojnice.it Liczba odwiedziń strony: